Categories
Stalo žaidimai

Domino taisyklės

Domino taisyklės yra visai nesudėtingos, tačiau norint pradėti žaisti, svarbu suprasti pagrindines šio žaidimo taisykles. Šiame straipsnyje jas ir aptarsime. 

Kas yra Domino ir kaip jį žaisti?

Domino yra populiarus stalo žaidimas, žaidžiamas naudojant mažus baltus kvadratinius kauliukus su taškeliais, kurie vaizduoja skaičius. 

Žaidėjai naudoja šias plyteles, kad sudarytų grandinę, kurioje taškai ant vienos plytelės turi sutapti su taškais ant kitos plytelės. 

 • Žaidėjų skaičius. 2–4 žaidėjai.
 • Žaidimo tikslas. Pirmam atsikratyti visų savo domino plytelių arba surinkti daugiausiai taškų tam tikro turnyro metu.

Domino kauliukai – kiek taškų ir langelių?

Standartiniame domino rinkinyje galima rasti 28 kauliukus. Kiekviena plytelė padalinta į du kvadratinius langelius, o kiekviename langelyje gali būti nuo 0 iki 6 taškelių.

Iš viso rinkinyje yra 7 skirtingos plytelės pagal taškų skaičių kiekviename langelyje (pvz., 0-0, 0-1, 1-1, 2-2, ir t.t.). Kiekvienų iš šių skirtingų plytelių yra po 4 vienodus egzempliorius, išskyrus dvigubus domino (pvz., 6-6), kurių yra tik 2 vnt.

Domino žaidimo taisyklės 

Domino taisyklės nėra labai sudėtingos, todėl šis stalo žaidimas yra mėgstamas įvairaus amžiaus žmonių. Pateiksime paprastas, žingsnis po žingsnio, instrukcijas, kaip žaisti domino žaidimą:

Žaidimo pradžia

1. Sumaišykite domino kauliukus. Sudėkite visus kauliukus ant lygaus paviršiaus taškais žemyn, kad nebūtų matoma jų vertė. Gerai juos sumaišykite, kad niekas nežinotų, kiek taškų slepiasi po kiekvienu kauliuku.

2. Padalinkite kauliukus. Kauliukų skaičius gali skirtis priklausomai nuo taisyklių ir žaidimo versijos. Žaidžiant klasikinį domino variantą, kiekvienam žaidėjui pastumkite atitinkamą skaičių kauliukų:

 • 2 žaidėjams po 7 kauliukus.
 • 3–4 žaidėjams po 5 kauliukus.
 • 5 žaidėjams po 4 kauliukus.
  Domino-žaidimo-taisyklės3. Nustatykite pradedantį žaidėją. Žaidimą pradeda žaidėjas, turintis nulinės vertės dvigubą domino kauliuką. Jei niekas tokio neturi, žaidimą pradeda žaidėjas, turintis domino kauliuką su didžiausia taškų sumą.

Žaidimo eiga

 1. Dėliokite domino kauliukus. Žaidėjai pagal laikrodžio rodyklę deda kauliukus ant stalo. Kiekvienas naujas kauliukas turi būti prijungtas prie jau esančios ant stalo taip, kad vieno kauliuko krašto taškų skaičius atitiktų kito kauliuko krašto taškų skaičių.
 2. Ėjimo praleidimas. Jei neturite tinkamo kauliuko, kurį galėtumėte prijungti, praleiskite ėjimą. Kai kuriuose žaidimų variantuose vietoj ėjimo praleidimo reikia paimti kauliuką iš rezervo (jei toks yra).
 3. Raundo pabaiga. Raundas baigiasi, kai vienas žaidėjas atsikrato visų savo kauliukų arba kai niekas nebegali padėti domino (visi žaidėjai neturi tinkančių kauliukų).

Taškų skaičiavimas

 • Pasibaigus raundui. Kiekvienas žaidėjas suskaičiuoja likusių savo rankose kauliukų bendrus taškelius, kurie virsta taškais.
 • Laimėtojas. Žaidėjas, surinkęs mažiausiai taškų, laimi raundą.

Žaidimo tęsinys

 • Galima žaisti daug raundų, kol vienas žaidėjas pasiekia iš anksto sutartą laimėtų raundų skaičių (pvz., 10). Šis žaidėjas tampa visuotinio žaidimo nugalėtoju.

Patarimai pradedantiesiems

Domino-patarima-pradedantiesiems

 • Stebėkite savo priešininkų domino. Atkreipkite dėmesį, kokiais kauliukais jie žaidžia, kad galėtumėte numatyti jų ėjimus ir planuoti savo strategiją.
 • Blokuokite savo priešininkus. Jei galite, stenkitės užblokuoti savo priešininkus, kad jie negalėtų žaisti domino. Tai galite padaryti dėdami iš abiejų pusių vienodos vertės domino kauliukus, tokius, kurių tikėtina priešininkai neturi.
 • Būkite lankstūs. Kartais jums gali tekti pakeisti savo planus, atsižvelgiant į tai, kokius kauliukus turite ir su kokiomis žaidžia jūsų priešininkai.
 • Neskubėkite, nesinervinkite ir smagiai leiskite laiką!

Papildomos pastabos apie domino taisykles

Yra daug skirtingų domino žaidimo variantų, turinčių šiek tiek kitokias taisykles. Prieš tai pateikėme klasikinio domino žaidimo taisykles. 

Kai kurie domino rinkiniai turi specialius kauliukus su skirtingomis taisyklėmis ir žaidimo tikslais.

Prieš pradėdami žaisti, visada perskaitykite savo domino rinkinio instrukcijas, kad geriau suprastumėte žaidimo specifiką ir galėtumėte maksimaliai mėgautis žaidimu.

Domino variantai

Domino yra ne tik klasikinis, bet ir labai įvairus stalo žaidimas, siūlantis daugybę variantų, pritaikytų skirtingiems skoniams ir įgūdžiams. 

Tradiciniai variantai

Draw Dominoes

Ši klasikinė versija skatina strateginį mąstymą, nes žaidėjai turi kruopščiai planuoti savo ėjimus ir numatyti priešininkų strategijas.

Block Dominoes

Šiame domino žaidimo variante intriguoja galimybės užblokuoti priešininkus ir neleisti jiems žaisti. Įtampa auga su kiekvienu ėjimu, kol vienas žaidėjas triumfuoja.

Mexican Train Dominoes

Daug plytelių turintis domino traukinys, vingiuojantis per stalą, tampa šio varianto varančiąja jėga. Žaidėjai varžosi, kas greičiau surinks savo traukinio vagonus, demonstruodami sumanumą ir greitą mąstymą.

Unikalūs variantai iš skirtingų šalių

Chickenfoot Dominoes

Šiame smagiame variante žaidėjai siekia atsikratyti domino plytelių, suformuodami tam tikras figūras. Žaidimas kupinas netikėtumų ir juoko, nes figūras galima formuoti pačiais netikėčiausiais būdais.

Langkaw  Dominoes

Šiame Malaizijos variante žaidėjai varžosi, kas greičiau suformuos domino grandinėlę, jungiančią vienodus taškus. Žaidimas reikalauja reakcijos ir gebėjimo greitai pastebėti tinkamas plyteles.

Kodėl domino toks įdomus?

Kodėl-domino-toks-įdomus

 • Begalinė įvairovė. Kiekvienas domino variantas siūlo unikalią patirtį, pritaikytą skirtingiems skoniams ir įgūdžiams. 
 • Strateginis mąstymas. Domino skatina strateginį mąstymą, nes žaidėjai turi kruopščiai planuoti savo ėjimus ir numatyti priešininkų strategijas. Kiekvienas ėjimas gali turėti lemtingą įtaką žaidimo baigčiai.
 • Netikėta sėkmė. Nors strategija yra svarbi, sėkmė taip pat vaidina tam tikrą vaidmenį domino žaidime. Netikėtas geras domino kauliuko ištraukimas gali pakeisti žaidimo eigą ir atnešti pergalę.
 • Socialus džiaugsmas. Domino – tai puikus žaidimas, kurį galima žaisti su draugais ir šeima. Žaidimas skatina bendravimą ir emocijas.

Įdomūs faktai apie domino žaidimą

 • Domino žaidimo istorija siekia senovės Kinijos laikus, kur jis atsirado maždaug 12-ojo amžiaus pradžioje. Iš pradžių žaidimas vadinosi „paiju“, o domino kauliukai buvo gaminami iš dramblio kaulo ar bambuko.
 • Domino žaidimas iš Kinijos paplito į kitas Azijos dalis, o vėliau per prekybos kelius pasiekė Europą. XIX amžiuje domino tapo itin populiariu žaidimu Prancūzijoje, o vėliau išplito po visą pasaulį.
 • 2018 m. Kinijoje buvo pastatyta didžiausia pasaulyje domino skulptūra, sudaryta iš 2,4 milijono domino kauliukų. Ji vaizdavo drakoną ir buvo 30 metrų aukščio, 50 metrų pločio ir 100 metrų ilgio.
 • Domino yra puikus žaidimas, kurį gali žaisti įvairaus amžiaus žmonės. Jį labai lengva išmokti žaisti, bet tuo pat metu jis yra pakankamai sudėtingas ir įtraukus.
 • Domino gali būti naudojamas kaip mokymosi priemonė vaikams mokyti skaičių, spalvų ir loginio mąstymo.
 • Kai kurie žmonės kolekcionuoja domino plyteles iš įvairių pasaulio šalių ir laikotarpių. Yra net specialių domino muziejų, kuriuose eksponuojamos retos ir unikalios domino kolekcijos.
 • Yra įvairių rekordų, susijusių su domino kauliukų dėjimu ir griovimu. Pavyzdžiui, greičiausias domino bokšto griovimas buvo pasiektas per 2,04 sekundes, o didžiausias domino bokštas, sudarytas iš 489 240 kauliukų, buvo pastatytas 2019 m.
 • Domino gali būti naudojamas kaip terapijos priemonė žmonėms, turintiems kognityvinių ar motorinių sutrikimų. Žaidimas gali padėti pagerinti koncentracijos, atminties ir koordinacijos įgūdžius.
 • Domino kauliukai kartais naudojami meno kūriniuose, skulptūrose ir instaliacijose. Jie gali simbolizuoti tvarką, chaosą, atsitiktinumą ar likimą.

Domino taisyklės – apibendrinimas

Domino taisyklės yra paprastos ir lengvai suprantamos, todėl šis žaidimas tinka įvairaus amžiaus žmonėms. Pasirinkite savo domino žaidimo variantą, suburkite draugų būrį ir mėgaukitės žaidimu!

DUK apie domino taisykles

Koks yra domino žaidimo tikslas❓

Tikslas – pirmam atsikratyti visų savo plytelių arba surinkti daugiausiai taškų.

Kaip žaidėjai pradeda domino žaidimą❓

Žaidimą pradeda žaidėjas, turintis nulinės vertės dvigubą domino plytelę arba, jei tokios nėra, didžiausią taškų sumą turinčią plytelę.

Kaip vyksta domino kauliukų dėjimas❓

Žaidėjai deda plyteles ant stalo taip, kad vienos plytelės krašto taškų skaičius atitiktų kitos plytelės krašto taškų skaičių.

Ką daryti, jei žaidėjas neturi tinkamos domino plytelės❓

Jei žaidėjas neturi tinkamos plytelės, jis praleidžia ėjimą arba, kai kuriuose žaidimų variantuose, ima plytelę iš rezervo.

Kiek plytelių turi standartinis domino rinkinys❓

Standartinį domino rinkinį sudaro 28 plytelės.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *